STAVTERA CZ s.r.o.
stavtera

Ekologické aspekty dřevěných teras

Dnešní doba se stále více zaměřuje na ekologické aspekty našeho života a vybízí k hledání řešení, která jsou šetrná k životnímu prostředí. To platí i pro oblast stavebnictví, kde se stále více prosazuje koncept udržitelnosti. A právě dřevo je jeho podstatnou součástí.

Dřevěné terasy jsou skvělou alternativou k jiným typům teras, jako jsou například terasy betonové, kamenné nebo ty z umělých materiálů. Na rozdíl od nich je dřevo trvale udržitelný zdroj. Navíc má nízkou uhlíkovou stopu a je energeticky nenáročné na výrobu.

Obnovitelnost a trvalá udržitelnost dřeva

Velká ekologická výhoda dřeva oproti jiným materiálům spočívá v tom, že se získává v lesích, které dokážeme obnovovat. Abychom ale zajistili jejich trvalou udržitelnost, je důležité je zodpovědně obhospodařovat. 

Je totiž obrovský rozdíl mezi masovým odlesňováním a kácením stromů v takové míře, ve které se lesy stíhají obnovovat. Proto existují různé certifikace, jako je FSC a PEFC, které zaručují, že dřevo pochází z trvale udržitelných lesů. Díky zodpovědné těžbě dřeva nezpůsobíme trvalé následky okolní krajině.

Dřevo vs. kompozitní materiály

Jak těžba dřeva, tak výroba kompozitních materiálů s sebou určité environmentální dopady nesou. Zatímco dřevo ale lze získávat z udržitelně obhospodařovaných lesů v takové míře, že se lesy dokážou samy obnovovat, a tím dopad na životní prostředí výrazně snížit, u kompozitních materiálů je to o něco složitější.


Pro jejich výrobu jsou totiž většinou potřeba plasty, ropa či jiné materiály, jejichž výroba či zpracování závisí na neobnovitelných zdrojích. Produkce kompozitních materiálů navíc vyžaduje značnou spotřebu energiea produkci emisí skleníkových plynů.


Mezi různými kompozitními materiály existují značné rozdíly. Některé z nich se totiž vyrábějí z recyklovaných materiálů, čímž se jejich ekologická stopa snižuje. I v tomto případě je nicméně nutné zvážit energetickou náročnost recyklačního procesu a emise s ním spojené.

Recyklace a opětovné použití dřeva

Dobře opečovávané dřevěné terasy mohou vydržet dlouhá desetiletí. I tak ale jednou může přijít čas, kdy se rozhodnete své venkovní posezení vyměnit za nové. To však neznamená, že dřevo z terasy musíte na konci životnosti vyhodit. Lepší možností než jeho pouhé spálení je recyklace.

Abyste ale mohli dřevo z vysloužilé terasy jednou znovu využít, je potřeba na tuto možnost myslet už při její stavbě. Postavit terasu s pevnými základy, která vydrží dlouhá léta, ale zároveň nabídne pohodlnou demontáž, není nic jednoduchého. I z tohoto důvodu se vyplatí obrátit se při stavbě dřevěné terasy na profesionální firmu, která tento úkol zvládne.

V případě kvalitně konstruované dřevěné terasy, která umožňuje snadnou demontáž, lze dřevo po vysloužení recyklovat na štěpky, piliny, biopalivo nebo kompost. Zachovalejší prkna můžete využít i na zahradní nábytek, pergoly, ploty či obklady. Díky recyklaci použitého materiálu můžete snížit množství odpadu a ušetřit nejen životní prostředí, ale i svou peněženku.