STAVTERA CZ s.r.o.
stavtera

Jak vybrat nejlepší dřevo na terasu?

Při stavbě dřevěné terasy si můžete vybrat z široké nabídky evropských a exotických dřevin. Kromě barvy se však jednotlivé druhy liší také například v povrchové úpravě, hustotě či odolnosti. Pojďte se s námi podívat na to, které konkrétní druhy dřeva můžete pro své venkovní posezení využít a jak se mezi sebou liší.

Na světě existují stovky druhů dřeva, které můžeme snadno rozdělit do několika kategorií podle nejrůznějších vlastností. Dřevo pro stavbu teras se ale nejčastěji rozděluje na exotické a evropské dřeviny. Místo jejich původu totiž významně ovlivňuje nejen jejich vzhled, ale hlavně fyzické vlastnosti.

Exotické dřeviny

Stromy rostoucí v tropických oblastech se musí bránit náročným okolním podmínkám, zejména extrémní vlhkosti a neustálým útokům nejrůznějších škůdců. Aby odolaly, musely se během let přizpůsobit.

Jedním z důsledků takového života je jejich velmi vysoká hustota (často více jak 1000 kg/m3), která zaručuje vysokou ochranu před deštěm a větrem. Navíc se dokáží efektivně bránit před dřevokaznými parazity. Jejich dřevo je tak ideální pro stavbu teras, které bez problémů vydrží dlouhé desítky let. Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji.

Garapa

Typickým příkladem exotické dřeviny jejichž dřevo patří mezi nejoblíbenější na světě, je ideální i pro stavbu teras ve velmi náročných podmínkách. Je bez suků, takže si navíc udržuje svůj čistý vzor, a téměř se také netvoří třísky. Životnost je pak cca 20 – 25 let.

Massaranduba

z Jižní a Střední Ameriky. Díky své vysoké hustotě (1180 kg/m3) je velmi odolná vůči okolním podmínkám a pyšní se elegantním hnědým zbarvením přecházejícím do červené, takže je skvělou volbou při stavbě luxusních teras, které nejen bezvadně fungují, ale i oslní životností okolo 30 let.

Do kategorie exotických dřevin však spadá mnoho dalších druhů, například jihovýchodoasijský Merbau se svým hladkým povrchem a tmavě červeným zbarvením, Teak, atd...

Evropské dřeviny

Dřevo těžené v lesích severní či střední Evropy se vyznačuje spíše nižší hustotou (cca 440-590 kg/m3), kvůli které není tak odolné jako dřevo z tropických krajin. Jeho výhodou je však výrazně nižší pořizovací cena. Jeho životnost se dá zároveň prodloužit pravidelnou údržbou nebo přístřeškem, který jej ochrání před deštěm.

Terasa z evropských dřevin se tedy hodí zejména tehdy, chcete-li ušetřit a jste ochotni tolerovat suky, třísky a drobné povrchové vady. A jaké konkrétní druhy dřeva do této kategorie tedy spadají?

Borovice a Thermoborovice

Borovice je jedním z nejrozšířenějších stromů střední Evropy, takže je velmi dostupná a chlubí se nízkými pořizovacími náklady. Její dřevo má hnědo-nažloutlé zbarvení s výraznými letokruhy a většími suky. Právě díky nízké ceně a své ikonické struktuře je stále velmi oblíbenou volbou.

O něco odolnější alternativou může být tzv. thermoborovice, což je borovice ošetřená tepelnou procedurou, která mění její vlastnosti. Oproti běžné borovici má nižší hustotu, ale díky své úpravě je odolná proti dřevokazným houbám či škůdcům. K výrobě thermoborovice se většinou používá dřevo ze skandinávských lesů, odkud borovice původně pochází.

Modřín evropský

Modřín evropský nabízí ideální poměr mezi cenou a výkonem. Jeho poměrně slušná hustota (540-590 kg/m3) zaručuje stabilní základ pro každou terasu. A při poctivé údržbě může terasa z něj vydržet 10 - 15 let. Jeho elegantní světlý vzhled s výraznou kresbou a tmavými suky navíc rozzáří jakékoliv venkovní posezení.

Evropské lesy toho ale samozřejmě nabízejí mnohem více. Kromě borovice a modřínu tak v kontextu teras stojí za zmínku například douglaska, smrk, sibiřský modřín či jasan. Ostatně, podívejte se na nabídku materiálů, které využíváme ke stavbě útulných i odolných teras my, a vyberte si takový, který bude sedět na míru právě vašim potřebám. A pokud si něčím nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat  – rádi vám s výběrem pomůžeme.